Bērni un sikspārņa skelets

Pagājušajā nedēļā ceturtdienas un piektdienas vakars aizritēja Sikspārņu zīmē, jo 25. u26. augusta krēslainajās stundās darbojās izzinoši pētnieciskā darbnīca Vakaras ar sikspārni”.

Sanākušie interesenti dādās darbnīs varēja izgatavot sev unikālu Sikspārņu kroni, kā arī uzzināt, kā ikviens no mums var palīdzēt šiem unikālajiem dzīvniekiem. Klausīšanās stacijā apmeklētājus gaidīja īpaša eholokācijas iekārta, kurā praktiski varēja pārliecināties par to, kā kustas skaņu viļņi, tādejādi skaidrojot sikspārņu veiklās manevšanas spējas gan medījot, gan arī izvairoties no šķēršļiem. Anatomijas stacijā sanākušos gaidīja pūķis” (augļsikspārņa Hugo skeletu novērtēja vairāki apmeklētāji). Šeit uzskatāmi varēja izpētīt daudzos sikspārņu skeleta pielāgojumus, lai tas varētu sekgi lidot, nepiepūlēti karāties zaros vai pie alu griestiem. Latvijas sikspārņu stacijā vaja iepazīt visas mūsu zemē sastopamās sikspārņu sugas, no kum daļa migrē uz siltākām vietām, bet citas dodas ziemas gā. Par neaaubāmiem apmeklētāju favorītiem kļuva brūnais garausainis un platausainas sikspārnis, jo par to lielajām ausīm sajūsminājās teju katrs apmeklētājs. Pētnieciskajā stacijā sanākušie, ielūkojoties binokulārajās lupās, centās saskatīt antenas un spārnus sikspārņu vakariņām– naktstauriņiem. Turpat blakus bija iespējams gūt ieskatu par naktstauriņu daudzveidību. Sporta aktivitāšu stacijā dažāda vecuma censoņi vaja salīdzināt sevi un sikspārni precizitātē, cenšoties sakt 600 punktus – kukaiņu daudzums, ko šie veiklie zīdītāji var nomedīt vienas nakts laikā. Nakts lidoņus apsteigt izdevās tikai retajam, jo izdās – būt par sikspārni nav viegli! Savukārt tumšākajā stacijā atradās izgaismots balts ekns, kur gaismas pievilināti, puljās Zoodārzā sastopamie naktī aktīvie kukaiņi. Kslā varēja arī novērot vaikas savvaļas sikspārņu sugas, kam īpaši iepaticies taru un kapibaru baseins, kā arī kukaiņi Ķenguru mājas apkaimē.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza izglītības un zinātnes nodaļas vadītāja Rebeka Šķērstiņa bija gandarīta par aizvadīto pasākumu:

Šie mazie lidojošie zīdītāji mīt mums līdzās, tu nereti mēs tos nepamanām. Mums bija liels prieks darbnīcas stacijās satikt patiesi ieinteresētas ģimenes, kuras aizrautīgi iztaujāja par mūsu mazo un noslēpumaino kaimiņu dzīvesveidu, uzvebas īpatnībām un kuras ir gatavas rīkoties ilgtspēgi ar savu darbību nenodarot pāri šiem dzīvniekiem. Sarunu laikā uzklausījām neskaitāmus stāstus  par  cilvēku  pieredzi  un  emocijām sastopot  sikspārņus.  Kopīgiem  spēkiem  centāmies  rast risinājumus problēmsituācijām ar šiem dzīvniekiem un kliedēt dažādus mītus, lai nākamā tikšanās reize ar sikspārni ir priecīga abām pusēm.

Izzinoši  pētnieciskais  pasākums  Vakaras  ar  sikspārni”  tika  rīkots  Kohēzijas  fonda  projekta  Nr5.4.2.2/17/I/002 Valsts vides monitoringa programmu un kontroles sistēmas attīstība un sabiedrības līdzdalības veicināšana, pilnveidojot nacionālas nozīmes vides informācijas un izglītības centru infrastruktūru” ietvaros, tādēļ pamatoti uzskatām, ka tas ir liels ieguldījums mūsu nākotnē!

Latvijā sikspārņi veido ceturto daļu mūsu zemē sastopamajām zīdītāju sugām, turklāt visas 16 vietējās sikspārņu sugas ir aizsargājamas. Visi mūsu sikspārņi medī kukaiņus, turklāt to mēdz darīt kslas un nakts laikā. Barības trūkums ziemā licis šiem sīkajiem zīdītājiem pielāgoties, vai nu pārceļot uz siltām zemēm (tas notiek šajā periodā) vai doties ziemas gā. Sikspārņu neparastais izskats, uzvedība un aktivitāte tumsā, apvijusi šos ļoti interesantos dzīvniekus ar mītu auru.

Pasākuma galerija